Čempionai nepamiršti ir praėjus penkiasdešimčiai metų

Praėjusių metų pabaigoje Plungėje pagerbti ne tik geriausieji 2014 metų rajono sportininkai, bet ir 1964 m. Lietuvos ledo ritulio čempionai – lygiai prieš penkis dešimtmečius jais tapusi Plungės „Linų audinių“ fabriko komanda. Įsimintinos pergalės penkiasdešimtmečio proga minėtos komandos ir kiti šios itin „kietos“ sporto šakos atstovai Savivaldybės mero Audriaus Klišonio kvietimu lankėsi Plungės savivaldybėje.

Pergalingos rungtynės

            Apie šiuos plungiškius čempionus mūsų laikraštis (tuomet jis vadinosi „Kibirkštis“) rašė ir 1964-aisiais. Plungės ledo ritulininkams žaisti Lietuvos A grupės ledo ritulio pirmenybėse anuomet sekėsi nuo pat pradžių. Mūsiškiai sportininkai iškalbingu rezultatu – 8:2 – įveikė Kybartų rinktinę, nesunkiai (5:2) laimėjo prieš Kauno studentus, 7:0 sutriuškino telšiškius, 8:1 – šiauliškius, 3:2 laimėjo dar vienerias rungtynes prieš Kauno staklių gamyklos sportininkus. Po pastarosios pergalės plungiškiai pateko į finalinę grupę ir kovojo dėl čempionų vardo. Šios lemiamos varžybos vyko Šiauliuose. Plungės „Linų audinių“ ledo ritulininkai lazdas surėmė su daugkartiniu čempionu – Kauno „Inkaru“. Ir nugalėjo – 3:0. Tai buvo didžiulis įvykis, nes pirmą kartą į Plungę parvežta Lietuvos ledo ritulio pereinamoji taurė. Plungiškiai buvo šiltai sutikti gimtajame mieste – net su dūdų orkestrais, laukusieji buvo pasipuošę tautiniais kostiumais. Tą dieną gerai prisimena taip pat ledo ritulį žaidžiantis Viktoras Vaitkus. „Jie grįžo linksmi, energingi, žvalūs. Apimti laimės mums, vaikams, žadėjo atiduoti savo sportines aprangas. Bet kitą dieną gavome tik ledo ritulio lazdų…“ – juokėsi jis.

Iškilmingas apdovanojimas

            Už pačią pergalę ne mažiau įspūdingi anuomet buvo ir 1964 m. čempionų – Stasio Šleiniaus, Jeronimo Mockaus, Antano Česnausko, Zenono Paulausko, Jono Petručio, Prano Gibiežos, Stasio Makarevičiaus, Kęstučio Zavacko, Stepono Gudo, Jono Dirvonsko, Aniceto Girdvainio, Romo Daumanto ir Jono Druktenio – apdovanojimai. 1964 m. aukso medaliai, žiūrovams garsiai plojant, įteikti Plungėje, „Linų audinių“ fabriko klubo salėje. Susirinko sportininkai, įmonės darbuotojai ir vadovai. Iškilmingame pagerbimo vakare apie garbingą Plungės ledo ritulininkų kelią ir pergales nuo pat komandos susikūrimo dienos pasakojo „Linų audinių“ žaidėjas ir treneris Vladas Česnauskas. Naujuosius čempionus sveikino tuometinis fabriko direktoriaus pavaduotojas J. Narmontas, audimo skyriaus viršininkas A. Kuzmickas, kiti. Sulaukta ne tik saviškių, bet ir sveikinimų iš kitų miestų: perskaitytos telegramos, atsiųstos iš Vilniaus, Kauno, Telšių, Panevėžio linų kombinato. Sveikinimo telegramą atsiuntė ir komandiruotėje tuo metu buvęs „Linų audinių“ fabriko direktorius A. Čerškus.

Vėl prisiminti čempionai

            Bent mintimis nusikelti į tuos pergalingus metus ir vėl pasijausti čempionais šie Plungę garsinę ledo ritulininkai galėjo gruodžio pabaigoje, kai buvo pakviesti į Plungės savivaldybę. Tais pačiais metais, kai ši ledo ritulio komanda tapo stipriausia Lietuvoje, gimęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis įsimintinos pergalės  penkiasdešimtmečio proga apdovanojo ir neprarasti kovinės dvasios, užsispyrimo linkėjo trims to meto čempionams: P. Gibiežai, R. Daumantui ir J. Drukteniui. Visi kiti jau atgulę Amžinojo poilsio.

            Prisiminęs komandos laikus, P. Gibieža sakė, kad tokiam „kietam“ žaidimui kaip ledo ritulys reikia ypač stipraus charakterio. Esą ne sykį jam pačiam buvo praskelti antakiai, bet kurią akimirką rizikavai nuo smūgio netekti dantų, daug atlaikyti turėdavo šios sporto šakos mėgėjų alkūnės. Tačiau ir dabar, sulaukęs garbingo amžiaus, jis su ledo rituliu nesiskiriąs – žaisti kartais moko anūką.

            Tądien apdovanoti ir kiti plungiškiai ledo ritulio čempionai, jais tapę 1971 m., tik atstovavo jie ne Plungei, o Kauno „Atletui“. Tai – Edgaras Marcinkevičius, Viktoras Vaitkus ir Vytautas Norvilas. V. Vaitkus bei V. Norvilas čempionais tapo ir 1972 bei 1973 metais – net trejus metus iš eilės. Pagerbti ir Plungėje ledo ritulį puoselėjantys žmonės: Vaclovas Ruibys, Kęstutis Zavackas. Beje, pastarasis irgi žaidė „Linų audinių“ fabriko komandoje 1964 m., kai ji tapo Lietuvos čempione. Geru žodžiu minėtas šiuo metu vaikus krepšinio mokantis, tačiau pagal specialybę ir ledo ritulininkus galintis ugdyti Lietuvos nusipelnęs krepšinio treneris Genadijus Glikmanas. „Kai Plungėje bus dengta ledo ritulio aikštelė, galėsite mane pamatyti treniruojant ir ledo ritulininkus“, – kaip visada tiesiai šviesiai valdžios atstovams rėžė jis. Matyt, šią sporto šaką G. Glikmanas itin mėgsta, nes, jo žodžiais tariant, jei kitus ledas šaldo, ledo ritulininkus – šildo.

Po penkiasdešimties metų – vėl plungiškių pergalė

            1964 m. plungiškių ledo ritulininkų iškovotos pergalės penkiasdešimtmečio proga Kaune gruodžio 21 dieną buvo surengtos ledo ritulio rungtynės tarp Plungės ledo ritulio klubo ir Kauno „Bizonų“ komandų. Kaip sakė G. Glikmanas, komandos sąlyginai buvo pervadintos Plungės „Linų audiniais“ ir Kauno „Inkaru“, kaip ir vadinosi anuomet. Simboliška, kad ir po penkiasdešimties metų plungiškiai vėl įveikė kauniškius – 4:3.

            Po pirmojo kėlinio mūsiškiai atsiliko 0:2, po antrojo rezultatas tapo lygus –  2:2, o varžybos baigėsi plungiškių pergale. Kaip juokavo Plungės ledo ritulininkai, kauniečiai revanšo vėl galės siekti po 50 metų.

            Plungės garbę minėtose varžybose gynė E. Marcinkevičius (64 metai), V. Ruibys (62 m.), R. Sidaravičius (61 m.), J. Šlepetis (60 m.), G. Glikmanas (59 m.). Jaunosios kartos atstovai (jiems – apie 40 m.): vartininkas D. Česnakas, komandos kapitonas A. Zepčiukas, A. Milvydas, R. Jocys, P. Blaževičius ir keturis įvarčius įmušęs R. Marčiukaitis.

Griežtai draudžiama Plungiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Plungiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Plungiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.242.236.164.

Rašyti

Portalo Plungiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Plunge@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Kaune spindėjo Moksleivių krepšinio lygos žvaigždės

Kauno „Žalgirio“ arenoje šeštadienį rinkosi geriausi Lietuvos jaunieji krepšininkai. Čia vyko Moksleivių krepšinio lygos (MKL) „Manijos ...